Sražený vlk v Beskydech

30. 09. 2022
Sražený vlk v Beskydech

Dne 27. 9. 2022 v ranních hodinách došlo ke srážce vlka pravděpodobně s nákladním automobilem na silnici I/35 u Prostřední Bečvy.

 

Jako první byli na místě zástupci mysliveckého spolku Radegast – Prostřední Bečva a příslušníci Policie ČR, následně také pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Bude provedena pitva sraženého zvířete a odebrané vzorky podrobeny genetické analýze, která nám o původu jedince řekne víc.

Přibližně dvouletá samice vlka obecného byla sražena na kritickém místě biotopu velkých savců, které  pro zvěř představuje důležité migrační místo – ročně v těchto místech umírá pod koly aut několik desítek zvířat (srnců, divokých prasat, lišek a dalších). Lidmi vybudovaná infrastruktura představuje pro volně žijící živočichy obtížně překonatelné bariéry a je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců krajinou.

Jedná se o 5. vlka v letošním roce, který zahynul po srážce s dopravním prostředkem. V lednu došlo ke srážce vlka u dálnice poblíž Prostějova, v únoru zase u železniční trati v Karviné, v březnu byl sražen vlk na Šumavě a v květnu na Vsetínsku. Před několika dny bylo vážně zraněno další zvíře na silnici u Horní Blatné na Karlovarsku. Místa úhynu vlků zpobrazujeme na mapě zde.

Foto: AOPK ČR

Zpět na výpis aktualit