Sražený vlk na Šumavě

15. 03. 2022
Sražený vlk na Šumavě

Dne 10. 3. 2022 došlo v brzkých ranních hodinách ke srážce vlka s vozidlem u obce Strážný. Na místo byla přivolána Policie ČR a následně také Správa národního parku Šumava.

 

Samec vlka, vážící 33 kg, zahynul na místě nehody vlivem silného nárazu autem. Na pozemcích po pravé straně silnice, odkud vlk přišel, byly na sněhu nalezeny stopní dráhy dvou vlků. K nehodě došlo v oblasti, kam může zasahovat teritorium Borovoladské smečky, která v roce 2021 pravděpodobně poprvé vyvedla vlčata. Bude provedena pitva sraženého zvířete a odebrané vzorky podrobeny genetické analýze, která nám o původu zvířete řekne více.

V letošním roce jde již o třetího sraženého vlka – v únoru byl nalezen mrtvý vlk u železniční trati v Karviné, na konci ledna zase u dálnice poblíž Prostějova. O prvním případu jsme informovali zde, o druhém se můžete dočíst v této aktualitě.

Pro volně žijící živočichy představuje lidmi vybudovaná infrastruktura obtížně překonatelné bariéry. Doprava je jedním z podstatných faktorů, které limitují pohyb velkých savců naší krajinou. Kromě vlků hyne na silnicích i velké množství jiných druhů zvířat.

Foto: Jan Mokrý, Správa NP Šumava

Zpět na výpis aktualit