Pastevečtí psi

PCS_20110314 sarplaninac Stormy 066_mala1200x420.jpg

Foto: Louise Liebenberg (mezi stádem a pasteveckým psem - na obrázku je šarplaninec - se vytvoří vazba, kdy ovce psovi důvěřují a spoléhají se na jeho ochranu)

Evropská tradice využívání pasteveckých psů šlechtěných po staletí k ochraně stád hospodářských zvířat dostává nyní, s návratem velkých šelem na území České republiky, nový význam. Pastevečtí psi jsou úzce navázáni na stádo zvířat, které hlídají, a výstražnými projevy a postoji zahánějí vetřelce. Jak dokazuje mnoho studií, vlk se nechá skutečně odehnat, protože nechce riskovat poranění v boji s pasteveckým psem a rozhodne se pro jinou, jistější kořist (tedy kořist v lese v podobě kopytníků či divokých prasat). Četné zdroje a studie dokládají úspěšnost pasteveckých psů ve snižování počtu útoků na stáda hospodářských zvířat v rozmezí 11 až 100 %. [1]

Použití pasteveckých psů je tím nejpřirozenějším a nejvhodnějším způsobem ochrany hospodářských zvířat. Pro pastevce či majitele stád je však využívání pasteveckého psa také určitou výzvou. Jeho přístup ke psovi hraje pro účinnost ochrany pasteveckým psem rozhodující roli [2]. Pastevečtí psi jsou velcí, tvrdohlaví a sebevědomí. Jejich výchova a socializace probíhá zcela jinak, než výchova psů nepasteveckých plemen či domácích společníků. Jedním z rozdílů je to, že pastevecký pes musí vyrůstat ve stádu mezi hospodářskými zvířaty. Je možné pořídit si štěně či mladého psa, který byl takto socializován jinde. Pastevec a/nebo majitel stáda musí respektovat psí sebevědomí a nesnažit si psa podřídit. Specifika výchovy a socializace pasteveckého psa, stejně jako vhodné rasy pasteveckých psů a dále chovatelské stanice, kde lze pasteveckého psa pořídit, podrobně popisujeme v naší metodické příručce Jak pastevečtí psi chrání stáda.

S pasteveckým psem se také můžete setkat jako turista při výletu krajinou. Zde najdete doporučení, jak se v takovém případě chovat.


[1] Gehring TM, VerCauteren KC, Landry J-M.(2010): Livestock Protection Dogs in the 21st Century: Is an Ancient Tool Relevant to Modern Conservation Challenges?

[2] Rigg R. (2002): Livestock Guarding Dogs to Protect Sheep and Goats from Large Carnivores in Slovakia