Informace pro žadatele o náhradu újmy za ztížení pastvy hospodářských zvířat v oblastech opakovaného výskytu vlka obecného

... dle vyhlášky č. 43/2024 Sb., kterou se mění vyhláška č- 432/2005 Sb., kterou se stanoví podmínky a způsob poskytování finanční náhrady za újmu vzniklou omezením zemědělského hospodaření.

Foto_pes_ovce_JJ_orez.jpg

Újmový titul – náhrada újmy za ztížení pastvy hospodářských zvířat v oblastech opakovaného výskytu vlka obecného [1] (§ 1 odst. 1. písm. j) byl vyháškou zaveden v roce 2023. V případě pastvy ovcí na koz je výše újmy na hektar stanovena sazbou, pro pastvu jinýchhospodářských zvířat je nutné individuální nacenění vícenákladů vzniklých v souvislosti s náročnější organizací pastvy. K 1. 3. 2024 vstoupila v účinnost novela vyhlášky (č. 43/2024 Sb.), která upravuje způsob výpočtu výše újmy (sazbu) u pastvy ovcí a koz.

Ztížením pastvy pro účely posuzování nároku na náhradu újmy se rozumí náklady na péči o preventivní opatření na ochranu hospodářských zvířat před útoky vlka obecného nebo náklady na jinou organizaci pastvy a chovu hospodářských zvířat v důsledku výskytu vlka obecného v pasených oblastech (§ 2 písm c). Jedná se o náklady, jejichž výše se chovatelům změnila při porovnání období před výskytem vlka s obdobím, kdy se vlk v bezprostředním okolí jejich pastvin vyskytuje. Nehradí se tedy náklady na realizaci samotného preventivního opatření (např. výstavba plotu, nákup psa), ale náklady na péči o tato opatření.

Konkrétně jde o náklady spojené se změnou organizace pastvy na pastvině funkčně zabezpečené proti útokům vlka, kdy jako měřítko k posuzování opatření slouží Standard péče o přírodu a krajinu 02 006 Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem [2], zejména:

- náklady na náročnější kontrolu ohrad a údržbu travního porostu pod elektrickými ohradníky a údržbu přilehlého porostu k ohradám tak, aby nedocházelo ke ztrátě napětí;

- náklady na častější kontrolu pasených zvířat, jejich častější přehánění ve srovnání s obvyklou praxí (včetně zahánění ovcí na noc do košárů/salaší a ranní vyhánění na pastvinu, časově náročnější dopravu vody a minerálního lizu, nebo zahánění březích matek před porodem do zabezpečených zimovišť a ponechání matek s mláďaty po dobu, kdy jsou mláďata nejvíce zranitelná, v těchto zimovištích);

- náklady na zabezpečení stálého dohledu nad stádem paseným na volno (= volná pastva) s využitím člověka–pastevce nebo člověka-pastevce v doprovodu pasteveckého psa/psů.

- v případě využití pasteveckého psa náklady na chov (krmivo, veterinární péče) tohoto psa.

Vyhláška stanovuje vyplácení náhrady újmy paušální sazbou u chovatelů ovcí a koz, u ostatních hospodářských zvířat vyhláška paušál nestanovuje, proto musí být výše újmy podrobně dokládána u každé žádosti individuálně (újma za ztížení pastvy skotu či jiných hospodářských zvířat spadá pod jiný újmový titul: nákladově náročnější opatření, žadatel bude individuálně vyčíslovat a dokládat náklady vzniklé realizací postupu dle Standardu nebo dle jiných postupů).

Pastvou se rozumí pastva na pozemcích (ZPF) zabezpečených adekvátně Standardu, s minimálním zatížením 0,2 VDJ po dobu v součtu minimálně 30 dní v pastevní sezóně (1. 4. -31. 10.).

Žádosti o náhradu újmy za předchozí kalendářní rok lze podávat na regionálních pracovištích AOPK ČR a správách národních parků do konce března následujícího roku  (fyzické doručení na příslušné pracoviště, v daném případě nepostačuje podání zásilky na České poště nebo u jiného doručitele; nebo musí být žádost doručena do půlnoci do datové schránky příslušného pracoviště) a jedná se o náhradu újmy vzniklou v předchozím kalendářním roce. Standardně je újma posuzována do šesti měsíců od podání žádosti.

Co má žádost speciálně u tohoto újmového titulu v případě ovcí a koz obsahovat, aby byl nárok co nejlépe posouzen?

  • Vyplněný formulář v příloze 2 vyhlášky (žádost o náhradu), nebo je nutné identifikovat žadatele v souladu s § 4 vyhlášky
  • Čestné prohlášení k vlastnickému vztahu k předmětným pozemkům – viz vzor Příloha 1 vyhlášky

       - Namísto obou dokumentů lze pro žádost o "vlčí újmu" využít spojený dokument ve wordu ZDE.

  • Seznam pozemků dle katastru nemovitostí s vymezením kultury (orná půda, TTP, zahrady, sady) a výměru hektarů (zaokrouhlenu na dvě desetinná místa), na nichž nárok na ztíženou pastvu vznikl – zde je k využití KALKULAČKA (soubor v Excelu s předdefinovanými políčky a výpočtem výše náhrady postupem podle přílohy 3 bod 10).
  • Pokud žadatel nevlastní pozemky sám a jeho podíl netvoří nadpoloviční část, je potřeba přiložit plné moci od zbylých spoluvlastníků.
  • Od náhrady újmy za ztížení pastvy hosp. zvířat v oblastech opakovaného výskytu vlka se neodečítá výše vyplacených náhrad škod dle zákona č. 115/2000 Sb. (jedná se o náhradu za jiným účelem).
  • Slovní popis využitých preventivních opatření na ochranu hospodářských zvířat na uvedených pozemcích, případně jiné organizace pastvy a chovu s odkazem na Standard péče o přírodu a krajinu Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem[2] - odkazem na konkrétní kapitoly Standardu, nebo popis jiného způsobu.
  • Prohlášení o tom, že pastva probíhala na předmětných hektarech po dobu minimálně 30 dní v období od 1. 4. do 31. 10. (v součtu) s minimálním zatížením 0,2 VDJ a že pasená hospodářská zvířata jsou evidována dle plemenářského zákona v ústřední evidenci.

Chovatelé ovcí a koz, kteří v roce 2024 podávají žádosti u konkrétního regionálního pracoviště AOPK ČR (oblasti mimo území národních parků), mohou využít nový webový nástroj, který žadatelům po zadání vstupních dat vygeneruje přílohy, včetně výpočtu výše újmy podle novely vyhlášky. Tyto přílohy je následně nutné podat spolu se žádostí na příslušném regionálním pracovišti AOPK ČR. Pro vstup využijte tento odkaz: https://nahradaujmy.nature.cz/, pro nápovědu stačí kliknout zde.

V případě náhrady újmy u skotu (či jiných hospodářských zvířat) dokládá žadatel vyjma povinných náležitostí vyplývajících z vyhlášky individuální výpočet výše vícenákladů, které mu v souvislosti s péčí o vysokobřezí matky a péčí o matky s čerstvě narozenými telaty za předchozí kalendářní rok vznikly dle bodu 11 Přílohy 3 vyhlášky. Zde uveřejňujeme výklad obsahu standardu Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem pro chovatele skotu, který popisuje opatření relevantní pro ochranu skotu před útoky vlka obecného.

Příloha:

Vzor žádosti o náhradu škody za ztížení pastvy v oblasti výskytu vlka obecného a čestného prohlášení

Výklad opatření ze Standardu pro ochranu skotu před útoky vlka obecného

KALKULAČKA pro výpočet sazby u ovcí a koz

 



[1] vydává a aktualizuje AOPK ČR na základě údajů o výskytu vlka a riziku vzniku škod,  viz: mapová galerie AOPK ČR v sekci Podklady pro externí žadatele: https://arcg.is/0irOOK