Útok vlka na člověka je nepravděpodobný

07. 02. 2023
Útok vlka na člověka je nepravděpodobný

V médiích se objevují spekulace, že za smrtí muže, jehož tělo bylo nedávno nalezeno v Polsku, jsou vlci.

 

Pro toto tvrzení není k dispozici žádný důkaz. Podle ústního sdělení Jakuba Romanowského, ředitele odboru druhové ochrany na polském  Ředitelství ochrany prostředí (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) případ nyní řeší kriminální policie a pracuje s tezí, že zvířata (ať už vlci nebo psi) pouze ohlodala mrtvé tělo, které nalezla.

Vlk je šelma, vrcholový predátor, který může být nebezpečný – z člověka má ale respekt a kontaktu s ním se snaží vyhnout. Vyhodnocením počtu napadení člověka vlky ve světě do roku 2000 se zabýval Norský institut pro výzkum přírody (NINA). Mezi lety 1950-2000 došlo v Evropě celkem k 59 událostem, při kterých bylo usmrceno 9 lidí, z toho v pěti případech měli vlci vzteklinu, která se v České republice od roku 2002 nevyskytuje. Poslední smrtelný útok vlka na člověka byl v Evropě naposledy zaregistrován v roce 1974 ve Španělsku. V ostatních případech bylo prokázáno, že zvířata byla předtím krmena, nebo provokována, či se jednalo o křížence vlka a psa. [1]

Napadení člověka vlkem představuje mimořádně vzácnou událost. Naproti tomu je v ČR ročně hlášeno více než 1100 lidí napadení domácími psy. Každoročně také dojde k napadení člověka divokým prasetem, mnohdy končí vážným zraněním.  

Záběry vlků, které se často objevují na tuzemských sociálních sítích, jsou mnohdy ze zahraničí a využívají se pro navozování strachu (například útok vlka na uvázaného psa, ke kterému došlo v Rusku, byl vydáván za událost z Krušných hor).

 

Poznámky:

[1] Linell et all. 2002: The fear of wolves: A review of wolf attacs on humans. Ke stažení zde.

Foto: Staffan Widstrand

Zpět na výpis aktualit