Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky

02. 09. 2019
Šestým rokem po sobě má vlčí smečka v Ralské pahorkatině přírůstky

V Ralsku se vyfotila čtyři vlčata. Záběry z fotopastí tak již šestým rokem po sobě potvrdily reprodukci vlčí smečky v oblasti CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.

 

Už během jara se na jednom ze záběrů z fotopastí v Ralské pahorkatině zachytila značkující vlčice s nateklými struky [1]. První snímek potvrzující reprodukci pochází ze stejného místa z poloviny července. Dokumentuje běžící vlče, které pravděpodobně následuje dospělé jedince. Další záběry z fotopastí v průběhu léta odhalily vlčata celkem čtyři [2].

První rozmnožování vlka obecného se podařilo v oblasti Ralska doložit v roce 2014, šlo tehdy o první reprodukci výhradně na českém území. Genetické analýzy prokázaly, že zakladatelka této smečky přišla z Německa, z asi 70 km vzdálené oblasti Dauban mezi Budyšínem a Zhořelcem. Od té doby jsou přírůstky zaznamenávány každoročně,“ objasňuje Petr Lumpe z AOPK ČR, RP Správa Kokořínsko – Máchův kraj. Mladí vlci dospívají v jednom až druhém roce života a postupně smečku opouštějí – hledají si nová teritoria, proto počet vlků v jednom vlčím teritoriu neroste exponenciálně.

Vlčí smečce se zde podařilo opět rozmnožit i přes zvýšený pohyb lesní techniky a intenzivní turistický ruch. Přestože se jedná o návštěvnicky velmi vytížený kraj a vlci tu žijí v blízkosti lidí, přímá setkání s vlky jsou vzácná. K obavám tedy není důvod, zdravý respekt před touto šelmou je samozřejmě vždy na místě. S dlouhodobou přítomností vlčí smečky by měli počítat především místní chovatelé při zabezpečení svých hospodářských zvířat.

 

Poznámky:

[1] Značkující vlčice z Ralska: https://www.youtube.com/watch?v=JrWGNiilG5I&feature=youtu.be

[2] Ralská smečka s vlčaty: https://www.youtube.com/watch?v=SqgpUvRm4LU&feature=youtu.be

 

Foto: Vlče, které zachytila v polovině července fotopast v Ralské pahorkatině - fotopast Hnutí DUHA

Zpět na výpis aktualit