Seminář o využití pasteveckých psů při ochraně stád

22. 09. 2022
Seminář o využití pasteveckých psů při ochraně stád

Ve čtvrtek 8. září jej uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci se Svazem chovatelů ovcí a koz s cílem vytvořit prostor pro vzájemné předávání informací a zkušeností mezi chovateli.

Celkem sedm chovatelů a chovatelek z různých koutů České republiky sdílelo jak s pracovníky ochrany přírody, tak s mnoha dalšími chovateli své zkušenosti s využitím i chovem pasteveckých psů jako pracovních psů využitelných při ochraně hospodářských zvířat před útoky vlka obecného. Různá plemena psů (od kangalů přes podhalaňské ovčáky až po kavkazany), různé oblasti chovu (Beskydy, Český les, Českokrumlovsko, Broumovsko i Krkonoše), různě velká stáda, ale podobná zkušenost chovatelů: pastevečtí psi jako ochrana stád před vlkem funguje, je však časově i finančně náročná.

Během přednášek i výměn názorů byl chov pasteveckých psů diskutován ze všech stran: problematika jejich původu, vlastnosti jednotlivých plemen, socializace i náprava nevhodného chování psa, nároky na veterinární péči a krmivo nebo chování turistů u pastvin strážených pasteveckými psy.

Příspěvky, které na semináři zazněly, si lze poslechnout na stránce o ochranných opařeních (zcela dole).

Foto: ČSOP Libosváry

Zpět na výpis aktualit