O zkušenostech s chovem pasteveckých psů

12. 04. 2024
O zkušenostech s chovem pasteveckých psů

S návratem vlka do naší krajiny vyvstala také nutnost přistoupit k ochraně pasoucích se hospodářských zvířat.

 

Drtivá většina chovatelů při ní využívá zejména fyzických překážek, jako jsou elektrické ohradníky či pevné ohrady, které doplňují o změnu organizace pastvy či využití košárů pro zahánění zvířat na noc.

Přibývá však také chovatelů, kteří se rozhodli navázat na dávnou evropskou tradici a pořídit si vedle kvalitního oplocení také pasteveckého psa. Tedy psa, který je úzce navázán na stádo zvířat, jež hlídá, a výstražnými projevy zahání všechny vetřelce – ať už jde o vlky, či krkavce. Taková kombinace preventivních opatření se ukazuje jako nejefektivnější, s účinností až 95 %.

Jedním z takových chovatelů je František Groessl z ČSOP Libosváry, který již několik let využívá pastevecké psy jako ochranu před útoky vlků při pastvě ovcí, koz i skotu. Níže naleznete odkazy na několik článků, které věnoval právě tématu chovu pasteveckých psů a v nichž zodpovídá některé časté související dotazy.

Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?

Kdy pastevečtí psi spí a odpočívají, když jsou stále na stráži?

Kolik je potřeba pasteveckých psů na jednu ohradu?

Nechcete na hlídání ovcí psa z útulku? Nechceme

Připomínáme, že i na pořízení pasteveckého psa lze čerpat finanční prostředky z Operačního programu Životní prostředí. O možnostech financování se více dozvíte zde.

Foto: ČSOP Libosváry

Zpět na výpis aktualit