Jak se chovat u ohrady, kterou hlídá pastevecký pes

26. 07. 2022
Jak se chovat u ohrady, kterou hlídá pastevecký pes

Vysvětluje František Groessl z ČSOP Libosváry.

 

V posledních letech se krajina dramaticky mění. Některé změny jsou na první pohled zřejmé, například spoustu lesů sežral kůrovec. Jiné zůstávají běžnému návštěvníkovi skryté. Třeba skutečnost, že ve zdejších luzích a hájích pobíhá stále více vlků, před nimiž stáda chrání pastevečtí psi. Podívejme se na to, co by o pasteveckých psech měli vědět turisté a výletníci. Nejde totiž o žádné mazlíčky.

Pastva hospodářských zvířat je bezpodmínečně nutná pro zachování pestrosti naší krajiny i kvůli produkci kvalitních potravin. V oblastech s výskytem vlků je však nezbytné pasená zvířata dobře zabezpečit. Jinak hrozí, že se stanou snadnou vlčí večeří. Dlouhodobá koexistence nechráněných hospodářských zvířat a velkých šelem není možná.

Pastevečtí psi jsou staletími prověřeni jako nejefektivnější opatření proti útokům vlků na hospodářská zvířata. Vzhledem ke skutečnosti, že se vlci objevují prakticky na celém území ČR, tak i pasteveckých psů u stád přibývá. Mohou však představovat riziko pro neukázněné (možno klidně říci až drzé) turisty!

Celý článek, včetně konkrétních rad a pravidel pro setkání s pasteveckým psem, naleznete zde.

Foto: ČSOP Libosváry

Zpět na výpis aktualit