Další sražený vlk

29. 03. 2021
Další sražený vlk

Ve středu 24. března v odpoledních hodinách došlo ke střetu vlka s vozidlem na silnici za Dolní Krupou ve směru na Mnichovo Hradiště.

 

Jedná se již o druhý případ během jednoho měsíce, o první události se dočtete zde. Po příjezdu Policie ČR a pracovnice Městského úřadu Mnichovo Hradiště byli na místo přivoláni také pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, kteří ohledali místo nehody. Přítomen byl rovněž myslivecký hospodář MS Horní Bukovina.

Bližší prošetření ukázalo, že se jedná o samici vlka, pravděpodobně mladého jedince. Kadáver byl převezen na pracoviště v Doksech, následovat bude pitva a odběr vzorků na genetickou analýzu.

Pitva nám umožní zjistit, v jaké kondici vlčice byla nebo jak byla stará. Díky genetické analýze se zase dozvíme, z jaké populace vlčice pocházela a odkud přišla. Vzhledem k blízkosti výskytu smečky na Ralsku je pravděpodobné, že pocházela právě odsud, s jistotou to však budeme vědět až na základě výsledků analýzy“, vysvětluje Kateřina Šindelářová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Například před 3 lety byl sražen vlk u Mladé Boleslavi a překvapivě z ralské smečky nepocházel – přišel z Polska (podrobněji o případu zde).

Zejména v jarním období sledujeme procházení vlků krajinou – ti totiž nejpozději ve 2 letech opouštějí svůj domovský okrsek a vydávají se hledat nové území a partnera k založení rodiny. Při svém putování mohou urazit až stovky kilometrů. V naší kulturní krajině, která je přeťatá sítí silnic a osídlení, však musí překonávat velké množství bariér a doprava jejich pohyb značně limituje. Kromě vlků na silnicích hyne mnoho dalších živočichů.

vlčice 1.jpg vlčice 3.jpg

                   Sražená vlčice                                       Vzdálený pohled na místo nehody

 

Foto: Kateřina Šindelářová, Martin Fořt (AOPK ČR)

Zpět na výpis aktualit