Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků je nově dostupný online

12. 04. 2022
Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků je nově dostupný online

Dokument představující možnosti soužití chovatelů a vlků bude po roce projekcí dostupný na online platformách.

 

Dokument Beránek a vlk, který měl premiéru před rokem, dokumentuje možnosti ochrany ovcí před vlky u chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Představuje příběhy pastevců z Krušných hor a Broumovska, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Představuje také jejich konkrétní způsoby řešení ochrany stád a dosavadní zkušenosti s jejich funkčností.

Film zavede diváky ale i do jižní Evropy, konkrétně do Itálie a Španělska, kde vlci nikdy zcela vyhubeni nebyli. Takovým místem je např. španělská provincie Leon. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. V Itálii snímek představuje především inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Film tak chovatelům přináší inspiraci ze zemí, kde přetrvala nepřerušená zkušenost s ochranou stád před predátory. Široké veřejnosti nabízí hlubší vhled do výzev, které farmářům návrat vlků přináší.

Zájemci ho od dnešního dne najdou na Youtube kanále Šelmy.cz či na Vimeo účtu Šelmy.cz. Spolu se snímkem bude na stejných místech online dostupná také beseda z promítání v ostravském kině Art z prosince 2021. O vlcích a ochraně ovcí v Beskydech v ní diskutovali Roman Cieslar - chovatel ovcí z Bystřice nad Olší a člen Asociace soukromého zemědělství, koordinátor Vlčích hlídek v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek.

Zpět na výpis aktualit